in

СлаткоСлатко

Што се случува со телото ако целосно ги исфрлите мастите од исхраната

Мастите играат клучна улога во многу телесни функции. Доколку не ги консумирате, ќе доживеете многу негативни последици по вашето здравје.

Недостаток на витамин А – Витаминот А игра важна улога за здравјето, а неговиот недостаток може да доведе до ксерофталмија (суви очи), ноќно слепило и заматен вид.

Недостаток на витамин Д – Витаминот Д е важен за здравјето на коските бидејќи без него телото не може да го апсорбира калциумот кој е клучен за здравјето на коските и забите. Ова може да предизвика намалена густина на коските, што ве прави повеќе склони кон фрактури, а во тешки случаи може да прерасне во остеопороза.

Недостаток на витамин Е – Витаминот Е е важен поради неговите антиоксиданси. Една од клучните хранливи материи во борбата против слободните радикали. Покрај слабеењето на имунолошкиот систем, витаминот Е може да предизвика оштетување на мускулите и/или нервите.

Недостаток на витамин К – Витаминот К е неопходен за крвта, а неговиот недостаток може да предизвика значително крварење и модринки.

Која е препорачаната дневна количина на масти?

Експертите велат дека маснотиите во исхраната треба да бидат околу 20 до 35 отсто од вкупните калории. Значи, ако внесувате 2000 калории дневно, од 400 до 700 калории треба да се изгубат во масти. Се разбира, треба да изберете мононезаситени и полинезаситени масти, а не транс масни киселини.

Мононезаситените масти се:

 • Маслиново масло
 • Бадеми
 • Пекан
 • Семки од тиква

Тие се полинезаситени масти

 • Орев
 • Ленено семе
 • Лосос
 • Скуша

Омега-3 масните киселини се:

 • Аншоа (риба)
 • Халибут
 • Лосос
 • Сардините
 • Авокадо
 • Јајце

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote