in

ШТО ТРЕБА ДА ЈАДЕТЕ И ПИЕТЕ НА ОВИЕ ГОРЕШТИНИ!?

Како што температурата се зголемува, ние бараме храна што ќе ни ја олесни топлината и пареата и ќе надокнади сè што изгубивме преку потењето.

Минерална и обична вода, супи, зеленчук и овошје се вистинската храна за овој период од годината. Соковите, особено газираните, треба да се избегнуваат по секоја цена.

Високите температури полесно се толерираат кога нема многу влага, што не е случај овие денови. Ова доведува до обилно потење и губење на минерали, како што се калиум и натриум. Најдобро е да ги надоместите со минерална вода, советува д-р Верослава Станковиќ, додавајќи дека не треба да пиете ладна вода затоа што со ова се постигнува контра ефект и се зголемува телесната температура.

Што се однесува до храната, најдобро е да јадете зеленчук и овошје. Зеленчук во форма на салати, прелиен со маслиново масло и солен. Во овој период, задолжително е да се јаде малку посолена храна, со што ќе се задржи вода во организмот и ќе се компензира загубата на натриум преку потење.

Природно е што во текот на летните месеци и високите температури, внесуваме повеќе вода – околу два до два и пол литри на ден. Луѓето кои имаат проблем со висок крвен притисок треба да бидат претпазливи кога станува збор за внесот на течности.

Особено се препорачуваат супи, домашни или готови, од кесичка, што ќе надомести загуба на минерали покрај течноста.

На кратко, водата, супите и зеленчукот, како краставиците и лубениците, се вистинската храна за толку високи температури.

Соковите, особено газираните, треба да се избегнуваат, и поради големата количина шеќер и поради диуретичното дејство.

Месото, особено пржено и пржено, исто така треба да се избегнува. За неговото варење е потребна голема количина на енергија, чие создавање дополнително ја зголемува температурата на телото.

Моето омилено летно задоволство, сладоледот, е добро за разладување, но треба да изберете овошни и водени, и да избегнувате млеко и чоколадо.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote