in

Stonehenge веројатно е направен од камења од постар споменик во Велс!

Остатоци од антички споменик во западен Велс покажуваат дека камења од тоа место можеби биле користени при изградбата на неолитскиот објект Stonehenge, покажува новата студија објавена во петокот.

Научниците веруваат дека некои камења, користени во Stonehenge близу Солсбери на југозападот од Англија, претходно биле во споменик оддалечен околу 280 километри во југозападен Велс.

Тимот од Универзитетскиот колеџ во Лондон (UCL), кој е заслужен за откритието, рече дека има клучни елементи што го поврзуваат Stonehenge, изграден 3.000 п.н.е., со претходниот камен круг, наречен Ваун Моун.

Според нив, античките градители на Стоунхенџ можеби преместиле специјален сино-сив камен од Велс кога нивната заедница се преселила.

Откритието, кое ќе биде објавено во списанието „Антиквитет“, може да објасни зошто овие монолити биле преместени досега кога повеќето слични кругови од тоа време биле изградени во близина на каменоломот.

Ваун Моун е една од најстарите мегалитски кружни структури во Велика Британија и трета по големина во земјата.

Околината околу него била важна и густо населена област сè до 3000 п.н.е., кога активностите нагло престанале.

„Едноставно, тогаш го забележавме. „Повеќето луѓе можеби се оддалечија со камен – идентитетот на нивните предци“, рече археологот на UCL, Мајк Паркер Пирсон.

Со околу 80 блокови сино-сив камен подигнат на платото во близина на Солсбери, можно е Ваун Моун во Пемброкешир да не е единствениот споменик „рециклиран“ во Stonehenge, додаде тој.

Според научното истражување на јаглен и талог во дупките, каде што некогаш стоеле камените блокови на некоја локација во Велс, било утврдено дека тие биле изградени околу 400 години пред Stonehenge, светско културно наследство на UNESCO.

Исто така, постојат индиции дека градителите на Stonehenge го копирале споменикот од Велс.

Ваун Меун има 110 метри, како и ровот што го опкружува Стоунхенџ и обајцата се усогласени со изгрејсонцето на летната краткоденица.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote