in

Емитувала како спие и заработила повеќе од 2300 евра! [ВИДЕО]

Популарната тајванска стримерка неодамна крена голема прашина на азиските социјални мрежи откако заработи повеќе од 3.000 долари преку емитување во живо на илјадници нејзини обожаватели додека спиеше пет часа.

Ванг Џиминг, поранешна членка на кино-малезиската поп-група AMOi-AMOi, се приклучи на Twitch, платформа за стриминг, кон крајот на минатата година, непосредно по распаѓањето на нејзината група, и брзо стана една од најпопуларните стримери во земјата.

Обично игра видео игри и разговара со своите обожаватели, но пред неколку вечери реши да проба нешто ново. Таа се пријавила на својата сметка на Twitch околу 17 часот, но наместо нејзината вообичаена маса, обожавателите можеле да ја видат како лежи на креветот, каде спиела до околу 22 часот. За тоа време, успеа да привлече десетици илјади гледачи, со максимум 11.200 истовремени гледачи.

Сè што направила Ванг Џиминг за време на нејзиниот необичен стриминг била ставена маска за очи, но успеала да заработи околу 3000 долари приходи само од донации, плус приходи од рекламирање според бројот на вклучени лица. Некои од луѓето што ја гледаа влегоа во стримот повеќе од другите, коментирајќи ја нејзината положба за спиење, дали има отворена уста итн.

Иако спиеше само, во текот на тие пет часа таа беше меѓу најдобрите 5 најпопуларни стримери во Тајван.

И додека многумина беа воодушевени од нејзината нова содржина, имаше бројни критики за тоа, а некои дури и ги нарекуваа перверзни оние што го гледаа.

Стримингот за спиење не е баш нов тренд на ваквите платформи. Во последните неколку години, имаше неколку слични случаи кои станаа вирални. Пред две години, видео стример кој заспа на Twitch собра повеќе од два милиони прегледи.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote