in

Студија: Птиците на поголема надморска височина имаат погусти пердуви!

Студија која испитала 250 хималајски птици кои пеат открива како густината на нивните перја може да одреди на кои надморска височина живеат.

Птиците изложени на постудено време имаа погусти пердуви, а со тоа и подобра заштита од студ.

Студијата покажува како пердувите ги штитат нежните птици од екстремен студ, но исто така обезбедува увид кои видови се најзагрозени од климатските промени, велат научниците.

„И таму е птица, со златен клун, мала како лажичка.

За да преживее таа птица, нејзиното срце треба да биде на температура од 40 степени Целзиусови, рече д-р Саха Барв, набљудувајќи ги овие птици на Хималаите во 2014 година.

Набљудувајќи ги пердувите на околу 2.000 птици, микроскопски, забележал дека има врска со нивното живеалиште.

Колку птиците се постудени, толку погустите се нивните перја.

Студијата обезбедува откритија за тоа како пердувите им овозможуваат на малите птици доволно ефикасна заштита од големи настинки. Исто така, дава одговор на прашањето кои видови се најзагрозени од климатските промени, велат научниците.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote