in

Студија: Витамин Ц и цинк не им помагаат на пациентите со ковид-19!

Витамин Ц и цинк не се корисни за пациентите со коронавирус, објави тимот на клиниката во Кливленд.

Нивното истражување е прва голема рандомизирана студија која се занимава со популарни додатоци, дадени под медицински надзор, и откри дека дури и големи дози не им помагаат на пациентите да се опорават од ковида-19.

Тимот на здравствениот систем на Клиниката Кливленд случајно додели 214 пациенти да земаат различни дози на аскорбинска киселина, познати како витамин Ц и цинк, во периодот од април до октомври минатата година.

„Во ова рандомизирано клиничко испитување на амбулантски пациенти со дијагностицирана инфекција со САРС-КоВ-2, третманот со високи дози на цинк глуконат, аскорбинска киселина или комбинација на двата додатоци не го намали значително времетраењето на симптомите во споредба со стандардната нега“, напиша тимот. во мрежата ЈАМА. Отвори “.

„Повеќето потрошувачи на аскорбинска киселина (витамин Ц) и цинк земаат значително помали дози на овие додатоци, така што покажувајќи дека дури и големи дози на аскорбинска киселина и цинк немаат корист, укажува на очигледен недостаток на ефикасност“, напиша д-р Милинд Десаи од Кливленд Клиника. Колеги.

„Покрај тоа, давањето додатоци со недокажани придобивки може да биде штетно поради несакани ефекти. Се покажа дека цинк во големи дози предизвикува метален вкус, сува уста и гастроинтестинална нетолеранција. „Аскорбинската киселина може да предизвика нетолеранција на гастроинтестиналниот тракт, а во сегашната студија, значително поголем процент на пациенти во подгрупите на аскорбинска киселина пријавија несакани ефекти, вклучувајќи гадење, дијареја и грчеви во стомакот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

2 поени
Upvote Downvote