in

Европски суд на правдата одлучи! YouTube не е одговорен за кршење на авторските права!

Европскиот суд пресуди дека YouTube во сопственост на Google и други платформи не е одговорен за кршење на авторските права за содржината објавена од корисниците под одредени услови.

Овој случај е последен во долготрајната битка помеѓу европската креативна индустрија и онлајн платформите, во кои првите бараат надомест или акција за неовластено користење на содржина кога се ставаат на платформи.

YouTube се најде на обвинителна клупа откако Френк Петерсон, музички продуцент, ги тужеше YouTube и Google во Германија во врска со корисниците на мрежата во 2008 година, кои испратија неколку фонограми на кои тој тврди дека се заштитени со авторски права.

Во друг случај, продуцентската куќа Елсевиер во Германија ја тужеше услугата што обезбедува услуги за складирање на податоци, откако нејзините корисници пренесоа неколку дела на Елзевиер на платформата Аплудид во 2013 година без одобрение од Елзевиер.

Германскиот суд последователно побара совет од Европскиот суд, кој пресуди во двата случаи во вторникот.

„Во моментов, случајот е операторите на интернет-платформа во принцип да не комуницираат со јавноста за содржини заштитени со авторски права, незаконски објавени од корисниците на овие платформи. Сепак, овие оператори создаваат таква комуникација во кршење на авторските права кога, не само што се достапни платформи, туку исто така, дозволете и на јавноста да има пристап до таква содржина “, рекоа судиите.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote