in

ИСТОРИЈА: Шумахер повторно вози во Формула 1!

Тоа се очекуваше.

Традицијата продолжува во Формула 1! Мик Шумахер, синот на легендарниот Михаел Шумахер, следната сезона ќе дебитира во „најбрзиот циркус на светот“!

Само девет години откако легендарниот Германец се пензионираше, навивачите на Шуми го поздравија и неговиот син.

Мик ќе биде член на американскиот тим Хас во следниот циклус и ќе дебитира на Големата награда на Австралија.
Се споменуваше можноста за возење за Алфа Ромео оваа година, каде возеше и како тест возач, сепак, на крајот сепак остана во Формула 2, каде по 11 трки е на лидерската позиција со 205 бода, 14 повеќе од второпласираниот Калум Илот од Велика Британија.

  • Фактот што ќе бидам член на Формула 1 следната година ме прави неверојатно среќен и останав без зборови. Би сакал да им се заблагодарам на тимот на Хас, Ферари и Федера возачката академија што ми укажаа доверба. Сакам да им се заблагодарам и да им ја дадам целата моја љубов на моите родители, знам дека им должам сè. Отсекогаш верував дека ќе го остварам својот сон за Формула 1 – рече Мик Шумахер, а потоа продолжи:
  • Огромна благодарност и до сите големи љубители на автомобилизмот кои ме поддржуваа во текот на мојата кариера. Ќе дадам се од себе, како и секогаш, и со нетрпение очекувам да го поминеме ова патување заедно – истакна Шумахер Јуниор.

Во својата досегашна кариера, Мик беше шампион во Формула 3 пред две години, а викендов во Бахреин може да ја завери титулата во Формула 2. Наследникот на Михаел влезе во тркачкиот свет во картинг, потоа учествуваше во Формула 4, а потоа отиде чекор по чекор до големи сцени.

Во април 2019 година, тој стана дел од Академијата за возење на Ферари и досега учествуваше во тестирањето на Скудерија. Партнер на Мајк Шумахер следната сезона во Хас ќе биде младиот Русин Никита Мазепин.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote