in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Крем супа од брокула според рецептот на Џејми Оливер: Посебен и кремаст врв на вкусот!

Оваа вкусна супа ќе ве освежи во овие ветровити и постудени денови

Состојки:

  • 1 чешне лук
  • 2 стапчиња целер
  • 400 грама брокула
  • маслиново масло
  • 1 литар пилешка супа
  • сирење рикота

Подготовка:

Излупете и ситно исечкајте го лукот, и исечкајте ги целерот и брокулата.
Загрејте малку масло во тава и издинстете ги лукот и целерот околу две до три минути, а потоа додадете брокула и коцка за супа.
Гответе уште пет до десет минути.
Изматете ја супата со миксер или блендер и зачинете.
На крај, изронете го сирењето рикота на врвот.
Можете да декорирате со лисја од нане.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote