in ,

Што?Што?

3 домашни средства за отстранување на мувла: Ефективни за завеси, тушеви, теписи, sидови

Еве 3 рецепти кои ќе ја отстранат мувлата на ефикасен начин.

Најефективниот природен борец против мувла е маслото од чајно дрво, едно од најмоќните есенцијални масла. Ова масло е прилично скапо и има многу интензивен мирис. Утеха е што дури и мало количество масло ќе ви трае долго, а мирисот исчезнува релативно брзо.

Подготовката ќе ја направите со растворање на две лажици масло во околу 400 мл вода, протресете го шишето со спреј и прскајте на местата погодени од мувла. Може да третирате делови од таванот, завеси за туширање во бањата или теписи чии делови се извалкани.

Друг добар сојузник во борбата против мувла е екстрактот од семе од грејпфрут – исто така не е премногу ефтин, туку супстанца без мирис што ќе ја користат сите оние на кои им пречи чајното дрво. Рецептот е сличен – 20 капки екстракт на 400 мл вода.

 

Третиот домашен лек е обично алкохолен оцет. Експертите тврдат дека чистиот оцет убива околу 80 проценти од спорите на мувла, а вие го растворате со вода и по желба додавате неколку капки од омиленото есенцијално масло за да го надминете непријатниот мирис додека не испари.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote