in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Пијте го секој ден наместо сок и вода: Никогаш на ја фрлајте кората од ананас!

Повеќето од луѓето ја фрлаат, а тоа е голема грешка

Ананасот има бројни позитивни својства – меѓу другото, делува како диуретик, бидејќи го елиминира вишокот вода од телото, а исто така ги штити коските од остеопороза. И уште повеќе.

Но, повеќето луѓе користат месо од ананас и ја фрлаат кората. Ова е грешка, бидејќи лушпата од ова овошје е премногу богата со антиоксиданти, така што го намалува ризикот од рак, ги штити срцето и крвните садови

Затоа, кога јадете ананас, не фрлајте ја кората, туку направете чај од неа. И тоа на многу едноставен начин:

Ставете ја кората во тенџере, додајте вода и варете околу 20 минути на ниска температура.

Ако мислите дека чајот е премногу силен, разредете го со вода. Пијте го цел ден малку, како сок. Може да го засладите и со мед, но и да додадете малку лимон и други здрави состојки.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote