in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

МАСКА ЗА ЛИЦЕ СО јогурт е осмо светско чудо: Ги намалува воспалителните процеси, ја хидрира кожата, ги смирува брчките и подочниците!

Маска која ќе го заживее вашето лице …

Со своите многу придобивки, јогуртот отсекогаш бил неопходен производ во кујните ширум светот.

Сепак, освен што е корисно за вашето здравје, добро е и за многу проблеми со кожата. Ако сè уште не сте ги сфатиле сите придобивки на јогуртот во однос на вашата нега на кожата, останете со нас во следните редови. Исто така, ќе ви покажеме како правилно да користите јогурт на лицето.

Го осветлува тонот на кожата – Млечната киселина што се наоѓа во јогуртот ја инхибира синтезата на ензимот одговорен за производство на меланин, супстанца што ја прави вашата кожа потемна. Затоа, јогуртот може да го подобри тонот на вашата кожа.

Служи како пилинг за кожата – Млечната киселина во јогуртот помага и при пилинг на кожата, без да предизвика иритација на кожата при отстранување на мртвите слоеви на кожата.

Го намалува присуството на акни на лицето – Истражувањата покажуваат дека цинкот што се наоѓа во јогуртот може да ги намали акните на лицето.

Помага при лекување на подочниците околу очите – Цинкот е исто така одговорен за ослободување на дамките и лузните на лицето. Појавата на темни кругови или темни кругови под очите ефикасно исчезнува ако нанесете маски од јогурт.

Ги одложува знаците на стареење на кожата – Јогуртот содржи биоактивни пептидни фракции кои имаат антиоксидантни својства. Ова би значело дека е многу ефикасен во борбата против слободните радикали кои предизвикуваат стареење на кожата.

Се бори против воспалителни процеси на кожата – Докажано е дека јогуртот ја добива битката против габични инфекции на кожата.

Како да направите ефективна маска со јогурт?

За оваа маска, ќе ви треба половина мала чаша јогурт и две лажички мед. Состојките треба да се мешаат и да се нанесуваат рамномерно на лицето и вратот.

Оставете да делува најмалку 20 минути и потоа исплакнете со топла вода. Оваа маска треба да се нанесува еднаш неделно.

Познато е дека медот содржи антимикробни и антиоксидантни својства кои и помагаат на кожата да го достигне својот природен сјај, а во комбинација со јогурт служи како совршено средство за чистење, пилинг и нега на вашата кожа.

 

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote