in ,

СлаткоСлатко Што?Што?

3 НЕОЧЕКУВАНИ ТРИКОВИ СЕ „СМРТ“ ЗА НЕЧИСТОТИЈАТА: Потребен ви е кечап, кисела вода и ориз

Малкумина знаат за овие трикови

 

Ако сте ја изгубиле довербата во купувањето производи за чистење, обидете се со повеќе алтернативни методи. Секој ден домаќинките ги откриваат своите мали тајни на социјалните мрежи, со кои нивниот дом е беспрекорно уреден и чист.

Сигурно сте слушнале за некои „цаки“, како што се сода бикарбона, оцет и слично, но веруваме дека овие никогаш не би ви паднале на памет …

 

Измијте ги садовите со кечап

Омилениот сос е одличен отстранувач на дамки од ‘рѓа на садови за месинг и бакар. Исцедете малку кечап на парче памучна крпа и потоа истријте го на ‘рѓосаните делови на суви садови. За неколку минути, садовите ќе светнат со нивната стара боја, а потоа исплакнете ги само со млака вода и избришете ги со крпа.

Киселата вода го отстранува бигорот

Бигорот што се насобрал на мијалникот и околу славините може да се отстрани со памук натопен во минерална вода. Со него истријте ги претходно измиените мијалници и славини, а потоа избришете ги со сува крпа.

Ориз за чисти вазни

Измијте тесни вазни кои е речиси невозможно да се мијат темелно одвнатре без четка со истурање на 3/4 топла вода во нив и додадете лажичка неварен ориз. Покријте го горниот дел од вазната со вашата дланка и енергично протресете се, и оваа постапка треба да помогне во отстранување на бигорот и нечистотијата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote