in

Што?Што?

ESPN: “Суперлигашите„ две години без ЛШ?

Според веб-страницата „ESPN“, УЕФА наводно има намера да ги суспендира тимовите кои две години му останале верни на проектот Суперлига кога станува збор за натпреварување во Лигата на шампионите.

Оваа медиумска куќа се повикува на неколку извори од самата УЕФА кога станува збор за оваа информација. Значи, тоа би значело дека тимовите кои сè уште не се дистанцираа од проектот Супер лига, инициран од 12 клуба Реал Мадрид, Барселона, Атлетико, Јувентус, Интер, Милан, Арсенал, Манчестер Јунајтед, Манчестер Сити, Ливерпул, Челзи и Тотенхем, а во моментов тие се Реал Мадрид и Јувентус.

Челниците на овие два клуба, Флорентино Перез и Андреа Ањели, се и водачи на проект кој (сè уште) не заживеал. Сепак, првиот сидро го подигна Премиер лигата, а го следеа Атлетико, Интер и Милан, а Барселона некако се огради. Италија дури усвои регулатива со која изрично се забранува учество на клубови таму на натпревари кои не се одобрени од федерацијата.

Останува да се види дали оваа закана ќе остане само на ниво на шпекулации, и иако се покажа сериозна, каков ќе биде одговорот на оние клубови кои остануваат посветени на овој проект, пред се на Реал и Јувентус.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote