in

Сурова или варена, која храна е поздрава?

Готвењето храна може да го подобри нејзиниот вкус, но исто така може да ја промени и нејзината хранлива содржина. Интересно е што некои витамини се губат за време на готвењето, додека други стануваат подостапни за телото, и сè зависи од индивидуалниот избор на храна.

Некои тврдат дека конзумирањето сурова храна е патот до подобро здравје. Сепак, одредена варена храна има јасни нутритивни придобивки.

Иако постојат различни нивоа на исхрана со сурова храна, сите тие вклучуваат јадење претежно незагреана, неварена и необработена храна.

Застапниците тврдат дека суровата храна е похранлива од варената, бидејќи ензимите, заедно со некои хранливи материи, се уништуваат во процесот на готвење, па затоа веруваат дека зготвената храна е всушност отровна.

Иако има некои придобивки од конзумирањето на сурово овошје и зеленчук, постојат и потенцијални проблеми со диета која содржи само сирова храна. Поради тоа, диетата со сурова храна е тешко да се следи, а бројот на луѓе кои се држат до целосно сурова диета на долг рок е многу мал.

Некои намирници содржат опасни бактерии и микроорганизми кои се елиминираат само со готвење. Ако јадете целосно сурова храна која вклучува риба и месо, постои ризик од развој на болести предизвикани од храна.

Готвењето може да ги уништи ензимите во храната
Кога консумирате храна, дигестивните ензими во вашето тело помагаат да се разложи на молекули што можат да се апсорбираат. Храната што ја јадете содржи и ензими кои помагаат при варење.

Ензимите се чувствителни на топлина и лесно се деактивираат кога се изложени на високи температури. Всушност, скоро сите ензими се деактивираат на температури над 47 степени Целзиусови.

Ова е еден од примарните аргументи во корист на јадење сирова храна. Кога ензимите за храна се менуваат за време на процесот на готвење, потребни се повеќе ензими за да се вари.

Застапниците на диета базирана на сурова храна тврдат дека ова создава стрес за вашето тело и може да доведе до недостаток на ензими. Сепак, нема научни студии што го поддржуваат ова тврдење.

Човечкото тело произведува ензими неопходни за варење на храната, а телото апсорбира и повторно лачи некои ензими, па затоа е малку веројатно дека варењето на храната ќе доведе до недостаток на ензими.

Науката сeуште не ги покажа негативните здравствени ефекти од конзумирање варена храна со денатурирани ензими.

Во процесот на готвење, се губат некои витамини растворливи во вода
Суровата храна може да биде побогата со одредени хранливи материи отколку готвењето што може да се изгуби за време на процесот на готвење. Истражувањата покажаа дека витамини растворливи во вода, како што се витамин Ц и витамин Б, се особено чувствителни на високи температури за време на готвењето.

Всушност, врелата вода може да ја намали содржината на витамини во зеленчукот за 50 до 60 проценти.

Некои минерали и витамин А исто така се губат за време на готвењето, иако во помала мера. Готвењето генерално не влијае на витамините Д, Е и К растворливи во масти.

Вриењето постигнува најголема загуба на хранливи материи, додека другите методи за готвење поефикасно ја одржуваат содржината на хранливи материи во храната.

Парење зеленчук, пржење и мешање се некои од најдобрите методи за готвење зеленчук кога станува збор за задржување на хранливи материи.

Варената храна е полесна за џвакање
Cheвакањето е важен и прв чекор во процесот на варење. Чинот на џвакање распаѓа големи парчиња храна во мали честички што можат да се варат.

Неправилно џваканата храна многу потешко се вари и може да доведе до гасови и надуеност. Потребно е значително повеќе енергија и напор за правилно да се џвака суровата храна отколку зготвената.

Процесот на готвење храна распаѓа некои од нејзините влакна и wallsидовите на растителните клетки, што го олеснува варењето на организмот и апсорпцијата на хранливите материи.

Готвењето убива штетни бактерии и микроорганизми
Подобро е да јадете одредена храна варена, бидејќи суровите верзии може да содржат штетни бактерии. Готвењето храна ефикасно ги убива бактериите што можат да предизвикаат болести пренесени од храна.

Сепак, овошјето и зеленчукот генерално се безбедни за јадење сурово, се додека не се контаминирани.

Спанаќот, зелената салата и доматите најчесто се контаминираат со бактерии, додека сурово месо, риба, јајца и млечни производи често содржат бактерии кои можат да ви наштетат.

Сè зависи од видот на храната
Ниту јадење целосно сурова ниту целосно варена храна не може да биде научно оправдано. Ова е затоа што и суровото и вареното овошје и зеленчук имаат различни здравствени придобивки, вклучително и помал ризик од хронични болести.

Храна која е поздрава за јадење сурова е брокула, зелка, кромид, лук, пишува Healthline.

Додека храната што е поздрава кога се готви се аспарагус, спанаќ, домати, моркови, компири, мешунки, месо и риба.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote