in ,

СлаткоСлатко

Сусам – намирница која треба почесто да се користи во исхраната

Семето од сусам нуди бројни здравствени придобивки, но многумина воопшто не го користат во исхраната или го користат ретко.

Семето од сусам не само што е одличен извор на растителни влакна кои го одржуваат дигестивниот систем и срцето здрави, но исто така се полни со есенцијални витамини и минерали и се одлични за целокупното здравје.

Минерали како калциум, бакар и магнезиум во семе од сусам го одржуваат вашиот имунолошки и нервен систем, ги зајакнуваат коските и го намалуваат воспалението.

Покрај тоа, високата концентрација на незаситени масни киселини содржани во сусам помага во намалување на холестеролот. Може да помогне и да спречи срцеви заболувања и мозочен удар.

Здравствени придобивки од сусам

Семето од сусам има висока хранлива вредност и нуди повеќе здравствени придобивки кои се поврзани со превенција на болести и подобрување на постојните здравствени услови, вклучувајќи висок холестерол, остеопороза, висок крвен притисок и артритис.

Ако редовно го користите во вашата диета, резултатите сигурно нема да изостанат.

Добар извор на влакна

Без оглед дали лушпата е отстранета или останала недопрена, семето од сусам е добар извор на диетални влакна. Но, неизлупениот сусам е подобар извор на влакна здрави за срцето.

Луѓето кои јадат повеќе растителни влакна имаат 15 до 30 проценти помали шанси да умрат предвреме од каква било причина или срцеви заболувања од оние кои јадат премалку влакна, според мета-анализата која проучувала скоро 40 години истражување и била објавена во „The Lancet“

Потрошувачката на храна богата со растителни влакна беше поврзана со 16 до 24 проценти помала шанса за срцеви заболувања, мозочен удар, дијабетес тип 2 и рак на дебелото црево.

 

Содржи голема количина бакар и калциум

Ова се двете основни хранливи состојки кои се наоѓаат во семето од сусам. На вашето тело му треба бакар за да извршува важни функции, вклучително и создавање енергија, сврзно ткиво и крвни садови, според Националниот институт за здравство.

Бакарот исто така помага во одржување на имунитет и нервен систем. Калциумот е исто така важен за силните коски и здравјето на вашето срце, мускули и нерви, според експертите од клиниката Мајо. Некои истражувања исто така сугерираат дека калциумот, со витамин Д, може да заштити од рак, дијабетес и висок крвен притисок, но потребни се повеќе студии за да се докаже тоа.

Но, ако во исхраната не внесувате доволно калциум, тоа може да доведе до намалување на коскената маса – фактор на ризик за остеопороза.

Семето од сусам содржи здрави растенија лигнани
Со или без лушпа, семето од сусам е одличен извор на антиоксиданти и полифеноли, вклучувајќи ги и лигнаните.

„Лигнаните можат да го намалат воспалението и ризикот од срцеви заболувања и одредени видови на рак, како што се рак на дојка и дебело црево“, вели Блатнер.

„Лигнаните имаат суптилен ефект сличен на естроген, така што можат да помогнат и при симптоми на менопауза“.

Сусамот е богат со здрави масти

Незаситените масти се сметаат за здрави масти кои можат да го намалат воспалението, да го подобрат нивото на холестерол во крвта и да одржат стабилен срцев ритам, според „Harvard T.H. Chan School of Public Health.

Тие главно се наоѓаат во растителна храна. Семето на сусам содржи дури и малку омега-3 маснотии, еден вид полинезаситена маст што телото не може да го произведе самостојно. Омега-3 е поврзан со помал ризик од предвремена смрт кај постари лица, според „Лајв Стронг“.

Истражувањата покажуваат дека видот на маснотиите што го јадете е поважен од вкупниот внес на маснотии, според една статија објавена во стручното списание BMJ.

На пример, консумирање храна богата со незаситени масти, како семе од сусам, наместо заситени масти може да помогне во намалување на ризикот од срцев удар и мозочен удар, сметаат експертите од клиниката Мајо.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote