in

На ОВА суштество не му е потребен кислород за живот! (ФОТО)

Паразитот, кој нема митохондрија, гени и протеини кои се потребни за дишење, ги прошири можностите за постоење на живот надвор од планетата Земја. Научниците отркија прво повеќеклеточно суштество кое не само што не му е потребен кислород за живот, туку не ни може да дише. Можеби се сеќавате од средно: митохондријата ги игра клучните улоги за разградување на хранливите материи и ги трансформира во енергија.

Овој процес се случува кај сите животни и затоа е потребно животните да дижат, односно да внесуваат кислород. Но ова новооткриено суштество нема митохондрии во неговиот организам и затоа не му е потребен кислородот. Животното е паразит и е именуван hennegueya salminicola. Студијата беше направена од истажувачки тим и беше објавена во журналот PNAS во понеделникот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote