in

Лондонската полиција прекина венчавка со 400 гости!

Полицијата во Лондон објави дека ја прекинале венчавката на која присуствувале 400 гости, иако во земјата се на сила строгите мерки за изолација.

Венчавката се одржа зад затемнетите прозорци на православното еврејско училиште за девојчиња Јесодеи Хатора во северен Лондон.

Свадбите се дозволени во Британија само за вонредни околности, како што е сериозно болен еден партнер, со најмногу шест гости.

Полицијата соопшти дека организаторот може да добие казна од 10.000 фунти (13.600 американски долари). Многу гости побегнале кога пристигнала полицијата.

Во соопштението на училиштето се вели дека тие се „целосно згрозени“ од настанот и остро го осудуваат. Училиштето додаде дека зградата е изнајмена на организација и дека тие не знаеле дека венчавката се одржува таму.

Директорот на тоа училиште, рабинот Абрахам Пинтер, почина во април од вирус на корона.

Пабовите, рестораните и местата за забава во Велика Британија се затворени, а на луѓето им беше кажано да ги напуштат своите домови само за најважните работи во рамките на ограничувањата воведени за запирање на нов пораст на бројот на заболени. Велика Британија забележа скоро 95.000 смртни случаи од вирусот корона, највисока во Европа.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote