in

Од 2022 година, Швајцарија исто така ќе го оданочува и митото!

A Swiss flag is pictured next to the Jet d'Eau (water fountain), and the Lake Leman from the St-Pierre Cathedrale in Geneva, Switzerland, June 5, 2012. REUTERS/Denis Balibouse/File Photo

По влегувањето во сила на 1 јануари 2022 година, промените ќе бидат во согласност со препораката на Работната група на ОЕЦД за финансиска акција против перење пари.

Од 2022 година, швајцарските компании веќе нема да можат да одземаат мито платено на приватни лица од даночната основа, утврди швајцарската влада во измените и дополнувањата на даночните закони.

Покрај митото, даночното намалување нема да биде ниту трошок за финансирање на криминални активности, ниту авансно обештетување на делото, одлучи Владата.

Швајцарија е позната по институтот за банкарска тајна и има репутација на сигурен прибежиште за пари од странство, па затоа владата одлучи да ги задржи даночните намалувања за некои прекршувања, пренесува Ројтерс.

Така, странските казни ќе можат да се одземаат од даноци ако не се во согласност со швајцарската политика.

„Како и досега, домашните финансиски казни, односно казните и административните казни, нема да бидат намалени за данок во иднина. Од друга страна, странските финансиски казни ќе бидат намалени за данок во исклучителни случаи, ако тие ја нарушуваат швајцарската политика. или ако компанијата докаже веродостојно дека ги презела сите разумни чекори за да се усогласи со законот “, објасни владата.

Ефективно од јануари 2022 година.
По влегувањето во сила на 1 јануари 2022 година, промените ќе бидат во согласност со препораката на Работната група на ОЕЦД за финансиска акција против перење пари, соопшти Владата.

Швајцарија само малку го скрати зголемувањето на митото во изминатите 20 години, криминализирајќи го, на пример, митото на странски јавни службеници во раните 2000-ти.

Во 2001 година им забрани на компаниите да одземаат мито од државните службеници од даночната основа.

Забраната за поткуп на физички лица чекаше подолго време, поради отпорот на одредени политички партии.

Работата на законот траеше со години и митото сега е забрането, но само во случај на нарушување на еднаквата пазарна конкуренција.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote