in

Швајцарија ќе ви плаќа да се преселите таму: Вие само треба да ги исполните овие услови! (ФОТО)

Според предлогот, добивате дополнителни 10 илјади франци за секое дете, па сега пресметајте дека ако се преселите во Албинен со две деца, нема да останете без пари, барем на почетокот.

Ако некогаш сте посакале да живеете во Швајцарија, се чини дека е добра прилика. Не само што ќе поминете време на свеж воздух, туку и ќе бидете богато наградени за тоа!

Швајцарскиот град Албинен, лоциран во кантонот Вале, изгледа како бајка. И звучи не помалку бајка што градските власти се подготвени да платат 25 илјади франци ако се преселите овде. За овој предлог ќе се гласа наскоро, а сигурно е дека ќе се гласа, со оглед на тоа што бројот на жители падна на само 240.

Причината за тоа е фактот дека училиштето во Албинен неодамна беше затворено, бидејќи едноставно нема повеќе време за работа.

Но, како и во сè, тука има улов. Мора да сте помлади од 45 години, а во исто време сте обврзани да купите или да изградите дом во вредност од најмалку 200 илјади франци. Значи, ќе добиете пари, но за почеток, исто така, мора да инвестирате.

Исто така, откако ќе се преселите, мора да поминете барем 10 години тука. Ако поради некоја причина одлучите да заминете порано, вие сте обврзани да ги вратите парите. Но, некако, ни се чини дека кога еднаш ќе изградите дом тука, нема да имате намера или потреба да емигрирате од земјата на чоколадо, часовници и банки.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote