in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Швајцарски коцки: Се топат во уста и подготвени се за 10 минути – ќе ги обожавате!

Состојки:

  • јајца 2
  • шеќер во прав 200 гр
  • путер 80 гр
  • чоколадо 80 гр
  • мелен бисквит 130 гр
  • мелени ореви 35 гр

Глазура:

  • чоколадо за готвење 50 гр
  • орев околу 100 гр

Начин на подготовка:

Изматете ги јајцата и шеќерот додека не станат пенливи, а потоа ставете ги на пареа и постојано мешајте. Кога ќе зоврие додадете го путерот да се стопи. Тргнете го од оган, а потоа додајте чоколадо, бисквити и ореви во смесата. Комбинирајте сè и истурете во подмачкан калап. Кога ќе се олади, исечете ги на коцки и прелијте со чоколадна глазура. Украсете со од ореви, лешници или фстаци – по желба.

На здравје и добар апетит 🙂

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote