in

ШВАЈЦАРСКО СЕЛО СЕ ЕВАКУИРА НА 10 ГОДИНИ ПОРАДИ БОМБА ОД ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА!

Швајцарското село каде експлодираше депонијата за муниција од Втората светска војна пред 73 години ќе се евакуира за десет години додека не се отстранат преостанатите бомби, сето тоа како дел од планот вреден милијарда долари, одобрен од владата вчера.

Серија експлозии во близина на Митолц, длабоко во швајцарските Алпи јужно од Берн, започнаа нешто пред полноќ на 19 декември 1947 година. Девет лица загинаа кога ударните бранови ја тресеа долината, а остатоците паднаа врз куќите, уништувајќи го центарот на градот и неговата железничка станица.

Иако Митолц беше брзо изграден, околу 3.500 тони авионски бомби, мини и рачни гранати останаа во воениот магацин на планината. Експертите за муниција го прогласија залихот за нестабилен, со потенцијал да предизвикаат друга трагедија.

Отстранувањето на експлозивите, што ќе чини до 900 милиони швајцарски франци (834 милиони евра), ќе започне до 2030 година, но швајцарските лидери вчера ги истакнаа плановите за проценка на вредноста на имотот на Митолац следната година за да се обештетат приближно 170 лица за принудени да евакуација.

„Жителите на Митолак мораат да се иселуваат 10 години за време на отстранувањето, во зависност од тоа како напредуваат работите“, рече владата.

Швајцарското Министерство за одбрана ќе им помогне на овие жители, особено кога станува збор за подготовките за нивно заминување.

Не сите жители на Митолак се желни да ги напуштат своите домови, изјави претставникот на локалната самоуправа Матијас Шмид за Ројтерс. Некои се плашат дека можеби никогаш нема да се вратат, додека работите се отежнуваат од долгорочната неизвесност за тоа каде ќе бидат преместени луѓето.

“Некои се сентиментални. Неколку велат дека нема да успее. Нашата цел е да најдеме добро решение, па штом дојде време, луѓето ќе речат:” Не сакам да одам, но одам “”, велат официјалните лица.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote