in

НЕОЧЕКУВАНО! Шведска втора по бројот на новозараени во Европа!

Стапката на нови инфекции со коронавирус во Шведска се зголеми минатата недела, а сега оваа земја е на второто место во Европа, зад Сан Марино, покажаа денешните податоци.

Бројот на пациенти на интензивна нега во Шведска го надмина врвот на вториот бран на пандемијата на крајот на минатата година.

Според податоците на локалните здравствени власти, според извештаите на медиумите, Шведска од петокот има 19.105 нови случаи.

Сега има 625 нови случаи на милион жители на ден, според податоците на порталот „Нашиот свет во податоци“.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote