in ,

Што?Што?

Швеѓанец открил богатство старо 2500 години додека шетал низ шумата! [ФОТО]

Богатството од бронзеното време, кое опфаќа педесетина парчиња накит стари најмалку 2500 години, го открило аматерски ориентирање во Шведска, објавија властите, презентирајќи го археолошкото откритие.

За „спектакуларното“ богатство се смета дека е пронајдено „фантастично“ зачувано, а човекот го нашол случајно во шума во близина на градот Алингс во југозападна Шведска. Накитот го пронашол на отворено, меѓу карпите и можно е да го ископале животни.

„Од прва рака би се рекло дека тоа е метален отпад“, рече Томас Карлсон.

Тој љубител на ориентирање во шумата подготвуваше мапа за патеката и кога погледна поблиску, откри ѓердан и украс, изјави за весникот Дагенс Нихетер.

„Сè изгледаше толку ново, најпрво верував дека станува збор за некаков накит“, рекол пронаоѓачот, кој потоа ги известил властите, а експертите набргу пристигнале.

Јохан Линг, професор по археологија на универзитетот во Гетеборг, рече дека „повеќето пронајдени предмети датираат од бронзеното време и припаѓаат на висока жена“.

Предметите биле датирани од експерти помеѓу 750 и 500 година п.н.е., а колекцијата вклучува добро сочувани ѓердани, копчиња и ѓердани.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote