in

Денес е Светски ден на шегата!

Светот го слави Денот на шегата, 1 април, кога луѓето известуваат лажни вести со цел да се смеат или да бидат во смешна ситуација, но оваа година, како и минатата година, тоа паѓа во времето на пандемијата на вирусот корона.

Одамна е познато дека во некои земји, како Велика Британија, Австралија и Јужна Африка, измамите се прават само до пладне, а оној што ги прави попладне се нарекува „Априлска будала“. Во многу други земји се прават шеги во текот на целиот ден.

Меѓу познатите шеги е и онаа на BBC во 1957 година. Британската телевизиска мрежа тогаш објави дека Швајцарците берат шпагети од дрво. Во написот се зборуваше за фактот дека натрапникот „шпагети рибар“ конечно беше искоренет. Голем број гледачи ја контактираа уредничката табла на таа телевизија за да дознаат за можностите за одгледување на сопствени дрвја шпагети.

Познатата шега беше и изум на хамбургери за леваци. Во 1998 година, Бургер Кинг од САД објави оглас за хамбургери за леваци, направени така што нивната содржина протекува од десната страна.

Медицинските истражувања инаку веруваат дека смеењето е добра терапија.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote