in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Светски ден на чоколадото: Како омилената посластица влијае на здравјето?

Светскиот ден на чоколадата, омилениот деликатес на многумина, се одбележува низ целиот свет.

Оваа мешавина од какао и шеќер, со или без адитиви, го подобрува расположението на луѓето веќе неколку илјади години, имајќи предвид дека го поттикнува лачењето на серотонин (хормонот на среќата), а може да биде и многу корисен за здравјето.

Научниците долго време го истражуваат влијанието на оваа храна врз здравјето на луѓето.

Еден од нив, спроведен во САД, покажува дека чоколадото помага во одржување на здрави крвни садови на срцето. Во минатото, клиничките истражувања открија дека чоколадото е корисно и за крвниот притисок и за крвните садови.

Експертите веруваат дека консумирањето чоколадо барем еднаш неделно го намалува ризикот од коронарна артериска болест за осум отсто во споредба со оние кои консумираат чоколадо на подолги интервали.

Чоколадото содржи хранливи материи, како што се флаваноиди, метилксантини, полифеноли и стеаринска киселина, кои можат да го намалат воспалението и да го подигнат добриот холестерол.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote