in

СВЕТСКИТЕ МЕДИУМИ! БАЈДЕН Е НОВИОТ ПРЕДСЕДАТЕЛ НА САД!

epa08802843 (FILE) - Democratic candidate for President, Joe Biden, greets supporters during his Iowa caucus night watch party in Des Moines, Iowa, USA, 03 February 2020 (reissued 06 November 2020). According to media reports citing election officials, Biden has taken the lead in Pennsylvania. An official win of the state would push Biden over the 270 electoral votes necessary to become the 46th President of the United States. EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Со 20 изборни гласови од Пенсилванија, кандидатот на демократите има вкупно 284 гласа и го совладува Доналд Трамп, според СNN, AP, ,MCNBC.

Џо Бајден ќе стане 46. претседател на Соединетите држави, според CNN, кој наведува дека демократскиот кандидат ја освоил федералната држава во која е роден и со тоа освоил повеќе од 270 изборни гласови, колку што е потребно за да победи.

Со 20 изборни гласови од Пенсилванија, кандидатот на демократите има вкупно 284 гласа и со тоа го победи републиканскиот кандидат и сегашен претседател Доналд Трамп.

Истите проекции и податоци беа објавени од агенцијата АП и други американски медиуми, како што е МЦНБЦ.

Трамп не ги призна веднаш проекциите на АП и неговата кампања објави дека ќе се обиде да ги оспори резултатите, особено во државите Џорџија, Пенсилванија, Аризона и Мичиген.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote