in

СЗО предупредува за електронските цигари и повикува на строги прописи!

Електронските цигари и други слични производи се опасни по здравјето и нивната употреба треба да се регулира, предупреди СЗО.

Тие наведуваат дека тоа е неопходно за да се спречи тутунската индустрија да „регрутира“ потенцијални купувачи уште од самиот почеток.

„Никотинот создава голема зависност, а електронските инхалатори за никотин се подеднакво опасни, така што нивната употреба треба да биде подобро регулирана“, рече шефот на агенцијата на ОН, Тедрос Аданом Гебреисус, кој објави нов извештај против пушењето.

Во извештајот се вели дека производителите на такви производи, чија палета се уште се шири, честопати се насочени кон деца и адолесценти кои ги привлекуваат различни вкусови, во извештајот се наведува дека ги има дури 16.000.

Мајкл Блумберг, милијардер и поранешен градоначалник на Newујорк, кој долго време се занимава со борба против пушењето, ги осуди тактиките на тутунските компании.

„Со оглед на забележаниот пад на продажбата на цигари, тутунските компании агресивно промовираат нови производи како што се електронски цигари или слични производи од тутун и лобираат во владите за ограничување на постојните регулативи. Нивната цел е едноставна: да придобијат нова генерација на зависници од никотин и не можеме да го дозволиме тоа “, рече Блумберг.

Шефот на СЗО смета дека во земјите каде овие производи не се забранети, „владите треба да донесат соодветни мерки за да го заштитат нивното население од опасностите што ги носи електронската цигара и да се спречи нивната употреба кај деца, адолесценти и други ранливи групи“.

Според извештајот на агенцијата на ОН, употребата на е-цигари е забранета во 32 земји, а 79 од нив усвоиле барем една мерка што се однесува на ограничување на нивната употреба, како што е забрана за рекламирање.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote