in

УбавоУбаво

Таџ Махал е повторно отворен за посетителите!

Индија денес повторно го отвори познатиот споменик на љубовта Таџ Махал и неколку други знаменитости за посетителите, бидејќи бројот на нови инфекции со коронавируси продолжи да опаѓа.

Максимум 650 туристи ќе можат да ја посетуваат најголемата туристичка атракција во Индија дневно, откако претходно резервирале билети преку интернет, изјави локален официјален претставник.

На влезот, ќе се измери температурата на посетителите, задолжително е да се носат маски и да се придржуваат до мерките на социјалното растојание.

Таџ Махал беше затворен во април поради нагло зголемување на инфекцијата со коронавирус во Индија.

Властите оваа недела повторно отворија продавници, трговски центри и ресторани во у Делхи. Ограничувањата се исто така олеснети во Мумбаи, Бенгалуру, Ченаи и други градови каде е забележан пад на нови инфекции.

Властите ги предупредуваат луѓето да носат маски за лице и да одржуваат безбедно растојание.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote