in

Tadej Pogacar го освои Tour de France

Словенецот Tadej Pogacar ја потврди својата победа на популарниот Tour de France и стана втор најмлад шампиот во историјата. Пред него се наоѓа само Sam Bennett. Pogacar, 21, успеа да го престигне Primoz Roglic во саботата и го доби жолтата јакна на своето деби.

Словенецот успеа да ја извози трката од почеток до крај и стана шампион во Париз. „Ова е неверојатно, стоејќи на врвот на подиумот во Париз. Никогаш не помислив дека ќе стигнам овде. Ова беше неверојатна авантура. Сакам да им се заблагодарам на сите што ја организираа трката, на мојот тим и на моето семејство.“ изјави тој после победата.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote