in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

ТАЕН РЕЦЕПТ: Грчка мусака

Доколку сте имале можност да јадете мусака во Грција, во традиционални ресторани или со пријатели Грци, сте забележале дека нивната мусака е забележливо различна од нашата.

Посочно е и според мислењето на многумина повкусно.

.

Состојки:
• 500 гр мелено месо

• 4 лажици маслиново масло
• 4 средни модри патлиџани
• 4 средни тиквички
• 4 средни компири
• ситно сечкан кромид
• 2 сечкани чешниња лук
• чаша црвено вино
• една кафена лажичка цимет
• 1/2 лажичка сол
• бибер по вкус
• Чаша малку концентриран сок од домати
• Лажичка доматно пире
• 1/2 лажичка шеќер
• Магдонос ситно сецкан
• 2-3 лажички рендано сирење

Состојки за бешамел сос:

• 4 чаши млеко

• 2 лажици путер
• 4 лажици брашно
• 1/2 шолја рендано сирење
• изматено јајце
• малку цимет
• сол бибер по вкус

Подготовка:
Загрејте ја рерната на 180 °.

Модар патлиџан исечкајте го на тенки парчиња и посолете ги. Оставете ги да отстојат 15-20 минути за да се ослободи водата, бидејќи модар патлиџан може да биде горчлив без овој чекор. Потоа ставете ги на фолијата што ја ставивте на дното на плехот, прелијте ги со масло и печете во загреана рерна околу 25 минути. Направете го истото со компирите и тиквичките, но не посолете ги, туку ставете ги директно во тавата.

Истурете маслиново масло во тавата и пропржете ги кромидот и лукот. Потоа додадете мелено месо, а по неколку минути додадете вино. Кога виното ќе испари, додадете сок од домати, доматно пире и шеќер. Промешајте, па додадете цимет, бибер, сол и магдонос.

Извадете ја тавата од рерна и кога ќе се олади, истурете ја во огноотпорен сад во кој на дното се редат компирите. Над компирите ставете слој тиквички и слој модар патлиџан. Потоа додадете ја смесата со мелено месо и повторете ја постапката. Врвот треба да биде модар патлиџан.

Направете бешамел. Истурете го путерот во помал сад и кога ќе се растопи додадете го брашното. Промешајте и истурете во млекото. Оставете да зоврие, а потоа додадете цимет, сол, бибер, сирење и јајце. Кога бешамелот е готов, тргнете го од рингла и прелијте го со модар патлиџан.

Посипете го ренданото сирење и печете во загреана рерна 45 минути или додека површината не стане крцкава и жолта.

На здравје!

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote