in

Што?Што?

Тајланд го легализира одгледувањето на марихуана

Тајланд го легализираше одгледувањето на марихуана и нејзината потрошувачка во храната и пијалоците, со што стана првата азиска земја што го стори тоа, со цел да ги зајакне своите земјоделски и туристички сектори, но пушењето сè уште е незаконско, пренесува Ројтерс.

Луѓето во долги редици чекаа во продавниците што продаваат пијалоци, слатки и други производи со канабис, додека застапниците на фабриката ја поздравија реформата во земјата која долго време имаше репутација на строги закони против дрогата.

Помеѓу оние кои биле во предниот дел на редицата во една продавница во Бангкок бил Ритипонг Дачкол (24), кој чекал од средата навечер да ја купи својата прва легална марихуана.

„Овде се возев со автобус откако излегов од работа. Сега можеме лесно да го најдеме, не мора да се грижиме за изворот, но немам поим за квалитетот“, изјави Ритипонг за Ројтерс.

Тајланд, кој има традиција да користи канабис за ублажување на болката и заморот, ја легализираше медицинската марихуана во 2018 година.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote