in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Повкусен десерт немате пробано од овој – Тарт од брауни со малини: вкусен десерт кој ќе го обожавате

Наместо омилената американска торта, сега направете тарт од брауни со малини.

Состојки:

 • 1 смеса за брауни
  3 јајца
  100 мл масло
  50 мл вода
  100 гр сецкани печени лешници
  путер и брашно за подмачкување на калапот

За прелив:

 • 250 гр свежи малини
  1 кесичка прелив за торти
  150 мл вода
  2 лажици шеќер

За украсување:

 • 50 гр шлаг со вкус на слатка павлака
  100 мл млеко
  сецкани печени лешници

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 160 ° С. Според упатствата, подгответе ја смесата за брауни од кесичката (ставете ја смесата во сад, додадете јајца, масло и вода, промешајте со миксер додека не се изедначи). Во смесата додадете исецкани лешници и измешајте со жица или шпатула.
Готовата смеса наредете ја во калап за курва со дијаметар од 30 см. Предмастете го калапот со путер и посипете го со брашно.
Брауни потоа се пече 35 минути. По печењето, оставете го да се излади, извадете го од калапот, ставете го на плех и врз него наредете ги малините кои претходно сте ги преполовиле.
Потоа, во согласност со упатствата, подгответе го преливот за колачи од кесичката (измешајте ја содржината во вреќата со шеќерот во тавата, постепено додавајте вода, загревајте додека не зоврие, но не врие. Варете уште една минута и оставете 8-10 минути да се излади).
Потоа, со помош на лажица, раширете го на малини и ставете го во фрижидер половина час.
На крај, со миксер изматете шлаг со вкус на слатка павлака со млеко (промешајте 4-5 минути), ставете во торба за облекување, украсете ја шлаг кретата со исецкани печени лешници.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote