in , ,

Што?Што?

Тажниот Киану Ривс јаде сендвич: Актерот конечно објасни за што размислувал (ВИДЕО)

Актерот Кијану Ривс се обиде да објасни што му се вртело низ глава во моментот кога е направена познатата интернет-мим-фотка „Тажниот Киану јаде сендвич“.

Се започна во 2010 година, кога беше направена папарацо фотографија на која Ривс седи на клупа во Њујорк и јаде сендвич.

 

Сликата набрзо стана вирална во различни варијанти на Photoshop, на кои корисниците на мрежата, според контекстот, додадоа текст или слика на друга личност, додека Кијану седеше на клупа во истото издание – изгубен во мислите.

Мим се појавуваше и на различни веб-страници, беше споменуван во поп-културата, а се користеше и за комерцијални цели, за продажба на производи со ликот на Ривс, од маици до фигурини.

Сега, пред премиерата на новиот дел од култниот филм „Матрикс“, Ривс во „Лејт шоу“ изјави дека само се обидува да изеде сендвич.

„Размислував за нешто, но бев фокусиран само на мојот ручек“, рече тој.

„Во ред, си помислив, нешто ми се случува. Бев гладен. Значи, животот и уметноста“, рече тој.

 

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote