in

НервозенНервозен

ОДЛУЧЕНО! Техно е музика, објави германскиот суд!

Фановите никогаш не се сомневаа во тоа, но сега највисокиот германски суд го потврди тоа: техно е музика и клубовите треба да имаат корист од истата намалена стапка на данок на промет како концертните сали.

Германскиот федерален фискален суд БФХ се согласи со тужителите, вклучувајќи го и легендарниот берлински клуб Бергхаин, дека тие не треба да плаќаат стандарден ДДВ од 19% за продажба на билети кога концертните места ќе уживаат пониска стапка од седум проценти.

Со пресуда на 29 октомври, судот утврди дека „просечниот посетител“ во техно или хаус клуб бил таму пред се за музиката и диџеите, правејќи клупски вечери „слични на концертите“, без оглед дали имало пејачи или музичари инструменти.

Диџеите прават повеќе од само свирење на траки, „тие изведуваат свои нови музички парчиња користејќи инструменти во поширока смисла, за да создадат нови звучни секвенци кои имаат свој карактер“, рекоа судиите.

Одлуката е ретка добра вест за германските ноќни клубови, кои се принудени да ги држат затворени вратите повеќе од шест месеци поради пандемијата на коронавирусите.

Partyешкото жариште во Берлин, дом на иконски клубови како КитКат, Сејџ и Трезор, кои обично привлекуваат илјадници слави, беше особено тешко погодено од исклучувањето.

Сè поголеми се стравувањата дека и покрај помошта од владата, краткорочните работни шеми и напорите за финансирање толпа, не сите места ќе ја преживеат кризата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote