in

СлаткоСлатко

Сите знаеме дека тегавецот се става на рани, но дали знаете што лекува ова растение?

Има ли растенија кои секојдневно ги среќаваме – дали поминуваме покрај нив без воопшто да сфатиме колку се лековити и корисни?

Секако дека постојат, една од нив е женката тегавец. Не еднаш се случува да го видиме на страната на патот, понекогаш дури и да го газиме, или воопшто да не обрнуваме внимание – целосно го игнорираме и го складираме некаде во главата како најобично. трева и така ја третираме.

Верувајте дека тоа е сосема погрешно. Ако само некои од нас беа малку повеќе вклучени, сите ќе знаевме дека ајдата и медот се идеална комбинација за желудникот и силен имунитет – што се повеќе го потврдуваат и лекарите по официјална медицина.

Со оваа статија ќе се обидеме да ве убедиме во една сосема поинаква страна на приказната, бидејќи ајдучката трева е исклучителна како лек и дека неговото време во фитотерапијата и природната медицина допрва доаѓа.

Останете во тек за да научите како да направите сируп од тегавец, кој е феноменален борец против сите видови инфекции, особено кога се комбинира со мед.

Лековити својства на тегавецот и неговиот состав

Секоја домаќинка знае дека салатата е неопходен дел од секој оброк, поради живите материи кои ги внесуваме во организмот, поради витамините, драгоцените минерали и сето она што ни помага да бидеме здрави. Сега, ако немате време да пешачите до вашиот локален пазар за да набавите сезонска зелена салата, свежа рукола, зелка и слично, рипнете до вашиот двор или блиската шума и изберете свежо ајдучка трева. Не само што ќе биде вкусна салата, туку и исклучително здрава.

Иако најверојатно ќе изгледа како обичен штетен плевел, тоа е многу корисно растение. Во нашата народна медицина за лекување на желудникот најчесто се користеле ајдата и медот. Леќата се користела и надворешно за облекување на рани и чиреви на кожата и за разни воспаленија и отоци, додека лековитиот чај или сируп се користел за полесно искашлување и исфрлање на флегмата, растворање слуз, против чир на желудникот, како и за воспаление на мочниот меур.

Неодамнешните истражувања покажуваат дека тегавецот и медот силно делуваат на крвта и циркулаторниот систем, како и на бубрезите и црниот дроб. Токму поради овие здравствени придобивки се вели дека допрва доаѓа времето на ајдата како лек.

Ајде да ги сумираме сите болести за кои тегавецот може да се користи како лек:

– во случај на хронична кашлица
– бронхијална астма
– бронхитис
– други белодробни заболувања и компликации
– чир на желудникот
– дуоденален улкус
– хемороиди
– каснувања од инсекти
– вагинални инфекции
– продолжена менструација и крварење
– егзема и дерматоза
– повреди и изгореници
– мозолчиња и акни на кожата
– инфекции на мочниот меур и инфекции на уринарниот тракт

Колку видови има ова растение?

Постојат три вида на ова растение и сите се диви: женски тегавец, која го носи латинското име Plantago Major, позната како широколисна, машката (теснолисна) – Plantago Lanceolate и средниот – Plantago media. . Иако сите три вида имаат ист хемиски состав, широколисниот народ досега најмногу го користел, бидејќи претставува идеален природен лек за прва помош при секакви рани и повреди, како и во популарната мешавина од тегавец и мед.

Сите три вида растенија се користат во нашата народна медицина. Листот од леќата може да се користи целосно свеж како лапа за санирање на раните предизвикани од убоди од инсекти, само малку здробете го и нанесете го на местото на каснувањето. На ист начин ги третира изгорениците и испакнатините.

Во некои краишта на Балканот ајдата се користи како лек на следниов начин: На ​​запалка се става свеж лист од ајда, малку се брише во прашина и дури потоа се нанесува на местото на убодот, изгореницата или раната. Ова растение содржи скапоцен алантоин – тоа е супстанца која го стимулира растот на клетките, па веројатно затоа ајвата и медот се толку ценети во народната медицина. Се користи независно за третман на разни кожни болести.

Благодарение на алантоинот, како и на другите скапоцени материи, женската ајдучка трева се користи и како лек за обновување на внатрешната мукозна мембрана, па затоа често се користи за правење лекови против чир на дуоденумот и желудникот, за овие цели најдобро е да се собирајте свежи листови од ова растение.

По тестирањето е откриено дека има исклучително добри антибактериски својства, па ова народно-традиционално верување доби и научна потврда. Свежиот сок (сируп) исцеден од листовите на ова скапоцено растение многу често се користи за лекување на заболени желудници и црева. Секако најдобрата комбинација е ајдата и медот во сооднос 1:2 во корист на медот. Само една лажица дневно може да се ослободи од сите ваши заболувања и болки.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote