in

УбавоУбаво

Tегнато тесто за пити и бурек: Рецепт чекор по чекор

Рецепт за тегнато тесто што дури и почетниците можат да го пробаат.

Состојки:

  • 450 гр брашно
  • 3 лажици масло
  • 1½ лажичка сол
  • 260-280 мл млака вода
  • масло за премачкување тесто (доколку е потребно)

Подготовка:

Во сад ставете просеано брашно, додадете сол, па масло и постепено додавајте вода. Замесете го тестото, па месете го 7-8 минути.

Поделете го тестото на 3 дела и ставете го секое во сад намастен со масло. Покријте со фолија и оставете да отстои 1 и пол до 2 часа.

Посипете ја работната површина со брашно и расукајте го тестото со сукало. Премачкајте го со масло. Покријте го со фолија и оставете го да отстои 25-30 минути.

Погледнете го видеото:

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote