in

WTFWTF

Мет Литл: „Тенисерите се како спортски автомобили..“

Кондициониот тренер на Енди Мареј, Мет Литл зборуваше за опасностите во кои тенисерите на Австралија Опен во моментов не можат да ги напуштат своите соби.

Станува збор за тенисери кои биле во авиони со луѓе кои биле заразени со коронавирус. Тие не можат да тренираат како другите, а некои се опиваат и вежбаат во своите простории. Сепак, тренерот за фитнес на Енди Мареј, Мет Литл, вели дека ова е голема опасност.

„Елитните тенисери се спротивни на сите нас во однос на тоа кога се вкочануваме и кога чувствуваме болка поради една вежба што ја направивме. „Од друга страна, тие добиваат болка кога ќе престанат да прават вежби“, рече Мет Литл.

„Тоа е малку како спортски автомобил што не се вози. Тоа е како вкочанетост. Бидејќи нивните тела се толку убаво опремени и многу тренираат да се подготват за тие натпревари, па ако престанат да се движат и да го прават она што го прават, тогаш ќе се појават многу проблеми “.

Литл вели дека ова е катастрофално сценарио за тенисерите, додавајќи дека од тактичка и тениска перспектива, играчите брзо ќе се вратат.

„Сепак, телото ќе страда поради експлозивната работа по двонеделен одмор што е принуден, а тоа е всушност многу опасно за нив. Е има големи проблеми, особено поради услугата, бидејќи ќе страдаат малите мускули на грбот кои мируваат предолго “, рече Литл.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote