in

Tesla повлекува 300.000 возила – автомобилите можат да забрзаат самостојно поради грешка!

Tesla повлекува околу 285.000 електрични автомобили од Кина затоа што функцијата за контрола на крстарење, која ја одржува поставената брзина, може случајно да се активира и да предизвика забрзување на автомобилот.

Тоа е безбедносен ризик, соопштија кинеските власти.

Во порака до потрошувачите на кинеската социјална мрежа Ваибу, Тесла изјави дека постојат „потенцијални безбедносни ризици во екстремни случаи“, пренесува АП.

Кинескиот орган за надзор на пазарот објави дека повлекувањето вклучува 211.256 „Модел 3“ седани и 38.599 теренски возила „Модел Ј“ произведени во Кина, како и 35.665 „Модел 3“ автомобили увезени.

Возилата се произведени од декември 2019 година до овој месец.

Надзорниот орган наведува дека Тесла планира далечински да го надгради софтверот, така што оние што веќе купиле автомобили нема да мораат да ги возат до продавницата Tesla.

Tesla ќе контактира со сопствениците на автомобили чии возила не можат да се поправат од далечина.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote