in

Tesla КАТЕГОРИЧНО! Крај на злоупотребата на автопилотот и спиењето зад воланот!

Tesla одлучи да ја зголеми безбедноста при употреба на автопилот, систем кој многумина го злоупотребија и со тоа предизвика бројни сообраќајни несреќи, од кои некои имаа и смртоносен исход.

Elon Musk воведува камера што ќе следи што работи возачот.

Првата информација по неодамнешната сообраќајна несреќа во автомобилот на Tesla во која две лица го загубија животот беше дека возачкото место е празно, а возилото го управувал автопилот.

Информациите од Tesla покажаа дека возачот е сè уште зад воланот и дека автоматскиот пилот не е активиран, но по таа несреќа, дискусиите за безбедноста на автопилотот на Tesla повторно започнаа затоа што Извештаите на потрошувачите докажаа дека овој систем може лесно да се измами

Набргу по несреќата, невнимателен сопственик на Tesla дури се сликал во своето возило со автопилот, додека тој седел на задното седиште и го држел воланот со ногата.

Се чини дека Musk реши да престане со ваквите глупости, бидејќи со новата надградба на софтверот, Tesla ќе користи инсталирана камера над ретровизорот, која ќе следи дали возачот го следи патот и ги држи рацете на воланот.

Во случај возилото да забележи дека возачот не обрнува внимание на сообраќајот, тој веднаш ќе го предупреди да ги стави рацете на воланот, односно да оди по патот.

Она што е важно да се напомене е дека, освен ако самите корисници не ја активираат опцијата за споделување на податоци, сите тие податоци што ги следи камерата ќе останат во автомобилот и нема да бидат споделени со Tesla.

Иако Model 3 и Y, како и најновата генерација на Model X и S, доаѓаат со камери над ретровизорот, Musk не беше поддржувач на нивната употреба.

Сепак, тој призна дека камерите биле користени за оние корисници кои добиле пристап до бета верзијата на софтверот за автономно возење, а некои возачи кои не го гледале патот за време на тестирањето на FSD биле спречени да го користат тој софтвер.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote