in

Tesla мора да престане со изградбата на фабриката во близина на Берлин поради интересна причина!

Според наредбата на германскиот суд и по успешната тужба на еколошките здруженија, компанијата Tesla мора да ги прекине подготвителните работи за изградба на фабриката за електрични автомобили недалеку од Берлин.

Производителот на електрични автомобили ја расчисти шумата во близина на германскиот главен град за својата прва фабрика за автомобили и батерии во Европа, но еколошките здруженија тврдат дека тоа ќе ги загрози живеалиштата на змиите и гуштерите.

Судот во Франкфурт нареди запирање на уништувањето на шумите, во очекување на нови студии за влијанието врз животната средина.

Слична судска наредба беше издадена на Tesla на почетокот на годината, кога таа американска компанија ја испланираше т.н. гигафабрика во Гринхејд, во источната сојузна држава Бранденбург. Причините за тоа беа загрозеноста на флората и фауната, како и водоснабдувањето.

Тесла јавно не ја коментираше најновата судска одлука што е резултат на судските постапки со Унијата за зачувување на природата и биодиверзитетот (НАБУ) и Зелената лига. Конечната пресуда се уште се чека.

Здруженијата тврдат дека уништувањето на шумите ќе ги уништи живеалиштата на гуштери од песок и нетоксичен обичен мирис. Двата вида се заштитени. Здруженијата исто така се загрижени дека бучните дела можат да ги загрозат влекачите за време на зимската хибернација.

„Ниту Tesla не е над законот“, рече Хајнц Хервиг Машер, претседател на Зелената лига.

Шефот на Tesla, Илон Маск, минатата година го објави планот за изградба на фабрика која би започнала со производство на 1 јули 2021 година, со годишно производство од 500 000 автомобили.

Случајот со Tesla предизвика големи триења помеѓу заштитниците на природата и двете страни ЦДУ и ФДП, кои стравуваат дека целата работа може да го наруши имиџот на Германија како земја пријателска за деловни активности.

Tesla доби дозвола од германското Министерство за животна средина да започне со работа на локацијата, но „на сопствен ризик“.

Планот на американската компанија беше да расчисти 300 хектари земја на која се шират 92 хектари шума, но конечното одобрување го даваат локалните власти, кои ги прифатија приговорите на здружението за заштита на животната средина.

Tesla има две гигафактори во САД и една во Шангај, Кина. На почетокот на годината Tesla ја престигна Тојота како највреден производител на автомобили во светот. Пазарната вредност на Тесла експлодираше оваа година, откако инвеститорите почнаа посилно да инвестираат во компанијата, со оглед на тоа дека иднината во која сите возат електрични автомобили се повеќе ветува.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote