in

Тестенини со пилешко и брокула

Пилешко со тестенини во кремаст сос

Состојки:

  • 250 гр тестенини
  • 400 гр брокула
  • 400 гр пилешко филе
  • 1 лажица масло
  • 250 мл павлака за готвење
  • сол
  • Пармезан за наросување

Подготовка:

Гответе ги тестенините „ал денте“ во солена вода, па исцедете ги.

Ставете го во подмачкан сад за печење.

Одделете ги и бланширајте ги цветовите од брокула.

Пилешкото филе исечете го на коцки и кратко пропржете го на загреано масло.

Наредете ги пилешкото и брокулата врз тестенините. и додадете павлака за готвење.

Печете околу 20 минути во загреана рерна на 200 степени.

Наросете со пармезан и сервирајте.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote