in ,

СлаткоСлатко

БИЗАРНО! Тестирањето на оружје му нанесува голема штета на водниот свет! [ВИДЕО]

Американската морнарица неодамна го тестираше отпорот на својот најнов и најмодерен носач на авиони „УСС Џералд Форд“, а по тој повод беа активирани 18 тони експлозив.

Оваа количина експлозив е двојно поголема од онаа на најмоќната ненуклеарна бомба (MOAB), а експлозијата била толку силна што Американскиот геолошки институт ја регистрирал како земјотрес со јачина од 3,9 степени.

По објавувањето на снимката од овој тест, започна јавна дебата за тоа колку овој вид тестирање навистина му штети на дивиот свет во самиот океан.

Според уредникот на BBC за наука, Дејвид Шукман, ако експлозијата е доволно голема за да го оштети воениот брод, таа секако е доволно силна за да убие морски животни.

“Рибарите користат динамит за да убиваат риби и затоа знаеме дека експлозивите се смртоносни за морските суштества. Затоа, големите експлозии убиваат многу од нив”, истакнува Шукман.

Мајкл asесни, директор за заштита на морските цицачи во невладината организација „Совет за одбрана на природните ресурси“, смета дека помалите морски цицачи на километар или два од местото на експлозијата многу веројатно ќе умрат, а оние во радиус од 10 километри страдаат од трајно губење на слухот.

„Оштетувањето од слухот има огромни последици за некои океански суштества“, потврдува тој.

Дејвид Шукман потврдува дека звучните бранови кои китовите ги комуницираат можат да поминат повеќе од сто милји и дека се од витално значење за овие животни.

“Само замислете колку влијанието на екстремно силниот шум од експлозија може да влијае на нивниот слух. Морските цицачи се врвни нуркачи, како китови со клунови, кои можат да нуркаат до 2.000 метри под површината на океанот. Видливоста под вода брзо се намалува за километар. длабочини, започнува темна зона, така што во тие длабочини глувите китови не можат да се движат “, вели Шукман.

Подводната детонација на експлозивите резултира со ударен бран и акустична енергија, а има и бројни случаи на големи океански цицачи повредени при тестирање на оружје.

Имено, најмалку осум делфини станаа глуви и на крајот починаа во август 2019 година, по експлозијата во Балтичко Море, при расчистување на мини од Втората светска војна.

Исто така, пред десет години во Шкотска, 39 пилот китови со долги перки се насукаа во заливот за време на плимата и осеката, а 19 од нив на крајот починаа. Извештајот на британската влада покажа дека операциите за отстранување на бомби во близина, во деновите пред трагедијата, биле „единствениот надворешен настан со потенцијал да предизвика“ китови на земја.

Во 2013 година, самата американска морнарица призна дека обука и тестирање може да предизвика смрт на стотици китови и делфини, како и рани илјадници во следните пет години.

Ако бројките се толку изразени кога станува збор за поголеми морски видови, многу е веројатно дека помалите суштества се уште позагрозени.

Експертот за подводна акустика Питер Вард, проучувајќи го влијанието на подводните експлозии врз животната средина во неговото истражување во текот на 2015 година, посочува дека колку е поголемо животното, толку се поголеми шансите да преживее експлозијата.

“Типичните подводни мини со 450-680 килограми деструктивен експлозив генерално предизвикуваат смртност на растојание од 300 до 630 метри. Многу поголеми експлозии доведуваат до смртност на многу поголеми растојанија”, заклучува Вард.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote