in

Тетоважите со мотиви на Викинзите се нов тренд во светот! [ФОТО]

Популарните серии како Викинзите и Последното кралство го привлекоа вниманието на јавноста кон викиншката култура и нордиската митологија во последните неколку години. Покрај тоа, постојат глобални феномени во светот на видео игрите – Assassin’s Creed Valhalla и Valheim.

Оваа фасцинација со историјата на скандинавските народи се прелеа и во светот на тетовирањето, па затоа сме сведоци на големо зголемување на бројот на тетоважи со Викинзи и сродни мотиви. Повеќето луѓе се одлучуваат за тетоважи на воини и богови од оваа традиција, но симболите на Викинзите, нивните бродови и оружје се подеднакво популарни.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote