in

WTFWTF

Два тигри избегале од зоолошка градина во Индонезија и убиле стражар!

Два тигари од Суматран избегале од зоолошка градина во Индонезија, и убиле стражар бегајќи.

Едниот тигар се уште е на слобода, а другиот беше убиен бегајќи од градината на островот Борнео, по неколкудневен дожд што го активираше свлечиштето и отвори тунел што им овозможи на животните да избегаат.

47-годишен чувар бил пронајден мртов со траги од каснувања и исеченици на канџи. Властите пронајдоа мртов ној, мајмун и тепсија покрај кафезот.

Полициските и градинарските работници бараат друга тигрица, која избегала во џунглата што ја опкружува зоолошката градина, пренесува AFP. Во градината, тие подготвија кафез со храна, надевајќи се дека тигарот ќе се врати сам кога ќе дојде време да се храни.

На граѓаните им беше наредено да не излегуваат на улица, а туристите да не ги посетуваат туристичките атракции.

“Отпрвин се обидовме да ја заспиеме, но тоа не успеа. Бевме принудени да ја убиеме тигрицата затоа што се однесуваше многу агресивно”, изјави еден од работниците во градината.

Тој додаде дека постои страв дека животните ќе се преселат во станбена област. „Се обидовме да ја фатиме жива, приоритет ни е безбедноста на луѓето“, рече тој.

Суматранските тигри се сметаат за критично загрозен вид. Се верува дека околу 400 лица живеат во природата.

Делови од тигар се користат во традиционалната медицина, особено во Кина, и покрај големиот број докази дека немаат медицинска вредност или ефект.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote