in

TikTok бара судијата да ја блокира забраната за Трамп на 27 септември.

TikTok вели дека се направени „извонредни напори“ за решавање на безбедносните проблеми.

„ТикТок“ побара забрана за закана за забраната за неговата апликација во САД. Компанијата – подружница на САД во кинеската корпорација „БајтДенс“ – тврди дека извршната наредба на администрацијата Трамп го крши нејзиното право на правилен процес и слобода на говор. Бара судија од областа Колумбија да блокира правило според кое Apple и Google треба да ја отстранат апликацијата од своите продавници на 27-ми септември.

Барањето се однесува на сè попревртливиот обид за отсекување на „ТикТок“ од „БајтДенс“, наводно затоа што кинеската апликација претставува ризици за националната безбедност. Претседателот Доналд Трамп првично му даде рок на БајтДенс на 15 септември да го продаде ТикТок, а потоа им нареди на продавниците за апликации да го забранат на 20 септември. Добија продолжување во последен момент откако Трамп одобри пробен договор со Oracle, но не е јасно дали ByteDance навистина ќе се откаже од контролата врз TikTok според договорот и дали Кина би го одобрила договорот ако го стори тоа.

„ТикТок“ ја тужеше администрацијата во врска со нејзиното првично носење правила минатиот месец, велејќи дека одлуката ги надминала границите на моќта на Трамп да забрани работа на апликација по национална основа за итни случаи. Сега, сака забрзано сослушување дали барањата на Трамп би му наштетиле на ТикТок доволно за да се оправда блокирањето на неговата наредба додека постапува тужбата.

Апликацијата за пораки во сопственост на Tencent, WeChat доби слично одложување за време на викендот, кога група корисници на WeChat успешно поднесоа молба до судија за привремено блокирање на санкциите против апликацијата. Во тој случај, судијата наведе „сериозни прашања“ за тоа дали забраната на Трамп за WeChat е повредена на правата на првиот амандман на корисниците.

Во своето поднесување, ТикТок вели дека „вложил вонредни напори да се обиде да ги задоволи постојано менувачките барања на владата и наводните проблеми со националната безбедност“, вклучително и промена на сопственоста и структурата на компанијата. „Стотици милиони Американци кои сè уште не го преземале„ ТикТок “ќе бидат затворени од оваа голема и разновидна заедница преку Интернет – шест недели пред националните избори“, се вели во него.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote