in

WTFWTF

„Blackout Challenge“ на TikTok одзеде живот!

Италија привремено ја забрани апликацијата откако 10-годишно девојче почина додека се обидуваше да учествува во предизвик на TikTok. Иако TikTok објави дека не можат да најдат никаква содржина што би ја охрабрило девојката да направи такво нешто на платформата.. Исто така изјавиа дека им помагаат на властите.

TikTok, една од најпопуларните апликации на социјалните медиуми во денешно време, доаѓа до израз со видео теми кои од време на време станаа трендови во апликацијата. Денес, апликацијата се соочи со сериозен потег поради нејзините видеа за „предизвик за несвестица“ што предизвика смрт на дете.

Десетгодишно девојче кое живее во Италија сакаше да учествува во предизвикот на несвестицата на TikTok. Но, девојчето се обиде да се онесвести со врзување на ремен околу вратот за да го сними ова видео и беше пренесена во болница. Беше објавено дека момчето починало во болница поради мозочна смрт минатиот четврток. По овој инцидент, Италија привремено го забрани TikTok.

TikTok објасни дека тие не нашле никаква содржина на платформата што би го охрабриле девојчето!

tiktok

Според Guardian, Италија започна истрага по ова прашање и го блокираше пристапот до TikTok за корисниците чија „возраст не може да се докаже со сигурност“ до 15 февруари. Според извештајот, TikTok изјавил дека не нашол никаква содржина на платформата што би можела да ја охрабри девојката да учествува во предизвикот, но дека властите помогнале во истрагата на случајот.

Зборувајќи во име на TikTok, еден официјален претставник рече: “Безбедноста на заедницата TikTok е наш апсолутен приоритет. Затоа не дозволуваме никакви содржини што промовираат, рекламираат или величаат однесување што може да биде опасно”.

Видеата со предизвици што беа прикажани на Tiktok вклучуваа корисници кои го намалуваат кислородот до мозокот за да се онесвестат. Семејството на девојчето кое почина во изјавата изјави дека не знаеле ништо за овој предизвик и дека нивната ќерка го користела TikTok само за да ги гледа видеата и да танцува.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote