in

Тиквички со месо

Тиквички со мелено месо во сос од домати.

Состојки:

  • 400 гр мелено месо
  • 1 кромид
  • 2 чешниња лук
  • 1 свежа црвена пиперка
  • 2 тиквички
  • 1 лажица доматно пире
  • Сол, бибер
  • црвена пиперка, лута мелена црвена пиперка
  • 2 лажици маслиново масло

Подготовка:

Во длабока тава пржете ситно исечен кромид и лук во загреано маслиново масло. Кога кромидот ќе омекне додадете го меленото месо и покријте го.

Врие сè заедно, мешајќи повремено.

Додадете пире од домати и повторно продолжете со мешање, па додадете зачини, измиени и исечени тиквички и црвен пипер исечен на стапчиња.

Промешајте неколку минути и додадете 200 мл зовриена вода. Врие додека тиквичките не омекнат.

Послужете сами со прелив од густ јогурт и мелен лук или со пире од компири или тестенини.

На здравје!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote