in

Тинејџерката лета сама, сака да постави авионски рекорд!

19-годишната девојка го отвора патот за девојките во СТЕМ поставувајќи рекорд за најмладата жена која сама ќе лета по светот следниот месец.

Белгиско-британската тинејџерка Зара Радерфорд тргна на пат од 51.000 километри со својот ултралесен авион Шарк, најбрзиот микро-авион во светот, на 11 август.

Откако ќе заврши, Радерфорд ќе биде најмладата личност што летала со микро-авион низ целиот свет и најмладата жена што самостојно летала низ целиот свет.

Актуелниот светски рекорд за последниот го држи Шаест Ваиз, кој го заврши патувањето на 30-годишна возраст.

Радерфорд се надева дека ќе им го отвори патот на девојчињата и жените во СТЕМ (наука, технологија, инженерство и математика) и ќе ги инспирира другите да одат по нејзините стапки.

„Сакав да летам низ светот, оставете ги девојките да ме видат и да размислат, би сакал да летам еден ден“, изјави таа за Ројтерс.

„Во авијацијата постои разлика помеѓу мажите и жените. Значи, мојата цел е да ги приближам рекордите, а потоа се надевам дека другите девојки ќе се обидат да го надминат мојот рекорд, а потоа ќе почнат да се натпреваруваат со момчињата “, рече таа.

Родителите на Зара, Беатрис де Смет и Сем Радерфорд, и двајцата се пилоти, иако нејзината мајка имала измешани чувства кога нејзината ќерка ги објавила своите планови.

„Кога првпат ми кажа за тоа, срцето ми прескокна. Ми требаше време да се заколнам. И сега сум толку горда и целосно, целосно ја поддржувам “, рече таа.

Тинејџерката сама ќе го финансира патувањето, со помош на спонзори, и се надева дека патувањето ќе заврши за околу два до три месеци.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote