in

Што?Што?

Tивок срцев удар, кој луѓето го прележуваат на нозе: овие се симптомите!

Кога ќе ги слушнеме зборовите „миокарден инфаркт“, ги поврзуваме со остра и неподнослива болка во левата страна на градите, ладна пот и отежнато дишење. Но, постои вис наречен „тивок“ срцев удар. Лицето го “прележува” на нозе, не обрнувајќи внимание на влошувањето на неговото здравје. Кои се последиците?

Кога ќе слушнеме „срцев удар“, таа реченица нè поврзува со тешка состојба. Сепак, болеста не може да се манифестира во форма на специфични симптоми, што може да доведе до одредени компликации и смрт. Срцев удар е прекин во снабдувањето со крв во срцето поради артериска тромбоза.

Типични симптоми:

Интензивна болка зад градната коска, болка во левата рака, рамото, левата страна на вратот, помеѓу лопатките. Нападите се влошуваат со чувство на страв. Болката може да трае од 15 минути до неколку часа.

“Тивок” миокарден инфаркт, симптоми:

Таканаречениот „тивок“ тип на миокарден инфаркт станува се почест, а на пациентите им е дијагностицирана болест неколку месеци по нападот.

Лажни симптоми:

Луѓето честопати грешат кога мислат дека болката во градите, ладна пот, вртоглавица и отежнато дишење се специфични знаци на миокарден инфаркт. Срцевиот удар може да се манифестира толку нејасно што пациентот не брза да оди на лекар.

 

На пример, симптомите лесно може да бидат погрешни како дисфункција на дигестивниот систем.

Физичкиот замор може да се сфати како причина за недостаток на сон. И лесна болка во областа на грлото или градите се припишува на металоиди или варење.

Статистичките податоци покажуваат дека претставниците на посилниот пол доживеале „тивок срцев удар“ 5 пати почесто од жените.

Спречување на „тивок срцев удар“ значи здрав начин на живот и разумно вежбање. Важно е да бидете свесни дека зависностите (пушење, алкохол и масна храна) доведуваат до срцев удар. Покрај тоа, високиот крвен притисок, високиот холестерол и дијабетесот го зголемуваат ризикот од срцев удар. Грижете се добро за вашето здравје. Вие не треба да ги игнорирате симптомите опишани погоре, што може да укаже на тоа дека лицето развива „тивок“ срцев удар. Конечно, кардиоваскуларните болести се водечка причина за смртност ширум светот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote